Hořčík treonát (magnesium threonate)

28/10/2017
by Nutraday Blog

L-threonát hořčíku je forma hořčíku speciálně vyvinuta a patentována pro její extrémně vysokou vstřebatelnost umožňující jí proniknout až do mozku díky schopnosti vstřebat se přes hematoencefalickou bariéru mozku.

 

Magnesium treonát má vlastnosti, které mu umožňují zvyšovat plasticitu mozku. Plasticita mozku je schopnost mozku měnit se a růst a je zásadní pro paměť a učení.

 

Existují také důkazy, že l-threonát hořčíku může zvýšit neurotrofický faktor odvozený od mozku (BDNF), což je protein, který stimuluje tvorbu nových mozkových buněk.

 

Hořčík treonát je velmi důležitý pro účení. Učení je proces, při kterém mozek dokáže ukládat nové informace vytvářením nových spojení mezi neurony. Tento proces je příkladem neuroplasticity. Ví se, že při degeneraci synapsí, které umožňují propojení jedné nervové buňky s další, dochází ke zhoršení paměti. Tento proces je patrně zodpovědný za to, že se s postupujícím věkem u lidí zhoršuje paměť.

 

Tvorba synapsie závisí na řadě faktorů, které byly dobře studovány, včetně inzulínu, ghrelinu, různých hormonů a také na iontech hořčíku, který zvyšují aktivitu více než 300 enzymů.

 

Bylo zjištěno, že hořčík je kriticky důležitým faktorem při aktivaci nervových kanálů, které se podílejí na synaptické plasticitě. To znamená, že hořčík je rozhodující pro fyziologické události, které jsou základem procesu učení a paměti.

 

Jediná forma hořčíku, magnesium treonát, má jedinečnou schopnost proniknout do mozku a zlepšit fungování receptorů, které jsou zapojeny do tohoto procesu.

 

Vědci prokázali skutečné zlepšení ve schopnostech učení, pracovní paměti, krátkodobé i dlouhodobé paměti a dokonce i kvality spánku u laboratorních zvířat, kterým byl podáván hořčík treonát( magnesium threonate).

 

L-threonát hořečnatý také vykazuje potenciál pro léčbu demence a Alzheimerovy nemoci. Existují totiž souvislosti mezi nízkým obsahem hořčíku a všemi druhy demence, včetně Alzheimerovy choroby.

 

Bylo prokázáno, že vhodná suplementace hořčíku zlepšuje náladu, zvyšuje odolnost vůči stresu, zlepšuje zaměření a koncentraci, zvyšuje energetickou hladinu a zlepšuje kvalitu spánku.

 

Je důležitý také pro širokou škálu dalších oblastí, které se netýkají jen zdraví mozku, jako je astma, svalové křeče, vysoký krevní tlak, osteoporóza a srdeční onemocnění.