Česnek

28/10/2017
by Nutraday Blog

Co je to česnek?

Česnek je bylinka, která je pěstována po celém světě.. Je příbuzná s cibulí, pórkem a pažitkou. Má se za to, že česnek pochází původně ze Sibiře, odkud byl pak rozšířen do jiných částí světa před více než 5000 lety.V pěstovaných odrůdách jsou však velké rozdíly (např. Čínský česnek vs. Český česnek)

Česnek se tradičně používá pro mnoho obtíží souvisejících se srdcem a krevním oběhem. Tyto stavy zahrnují vysoký krevní tlak, nízký krevní tlak, vysoký cholesterol, zděděný vysoký cholesterol, koronární onemocnění srdce, srdeční infarkt, snížený průtok krve v důsledku zúžení tepen a "vytvrzování arterií" (ateroskleróza).

Někteří lidé používají česnek k prevenci např. rakoviny tlustého střeva, rakoviny žaludku, rakoviny prsu, rakoviny prostaty, mnohočetného myelomu a rakoviny plic.

Česnek byl testován na léčbu různých typů obtíží jako zvětšené prostaty (benigní prostatická hyperplasie, BPH), cystická fibróza, diabetes, osteoartróza, senná rýma (alergická rýma), průjem u cestujících, vysoký krevní tlak pozdě v těhotenství (preeklampsie), kvasinková infekce, a prasečí chřipky. Používá se také k prevenci kousnutí klíšťat, jako odpuzujícího pro komáry a k prevenci běžného nachlazení a k léčbě a prevenci bakteriálních a houbových infekcí.

Česnek se také používá proti bolesti uší, chronickému únavovému syndromu, menstruačním poruchám, abnormálním hladinám cholesterolu, hepatitidě, dušnosti související s onemocněním jater, žaludečním vředům způsobeným infekcí H. pylori, výkonu, cvičení vyvolané bolesti svalů, fibrocystické onemocnění prsu, sklerodermie a toxicity olovem.

Jiné užívání zahrnují léčbu horečky, kašle, bolesti hlavy, bolest břicha, křeče v dutině, dna, bolesti kloubů, hemoroidy, astma, bronchitida, dušnost, nízká a vysoký hladina cukru v krvi, hmyz, průjem a krvavý průjem, tuberkulóza, krvavá moč, záškrt, dusivý kašel, citlivost zubů, zánět žaludku (gastritida), kožní onemocnění pokožky hlavy a sexuálně přenosná nemoc nazývaná vaginální trichomoniáza. Používá se také k boji proti stresu a únavě. Česnek se také používá proti kvasinkovým infekcím.

Někteří lidé používají na pokožku nebo nehty česnekový olej k léčbě plísňových infekcí a bradavic. Aplikuje se také na pokožku proti vypadávání vlasů.