Astaxanthin

23/11/2017
by Nutraday Blog

Co je to Astaxanthin

V přírodě existuje více než 400 různých druhů karotenu. Historicky byla posuzována účinnost karotenu na lidské zdraví vzhledem k jeho schopnosti přeměnit se na vitamín A. Například beta-karoten, pigment, který dělá mrkev oranžovou, má nejvyšší poměr přeměny na vitamín A a dlouho se myslelo, že jde tím pádem o nejdůležitější karoten. 

Nicméně je známo, že některé z nejdůležitějších karotenů pro lidské zdraví nejsou vůbec přeměňovány na vitamín A. 

Pomyslným králem mezi karotenoidy, které nejsou přeměňovány na vitamín A, je astaxantin. Tímto "titulem" se může astaxanthin honosit díky jeho jedinečným účinkům a působením v oblasti podpory zdraví a ochrany proti poškození buněk, zejména v mozku a cévním systému.

Kde se Astaxanthin vyskytuje?

Astaxanthin je tmavě červený pigment, který se vyskytuje převážně v různých mořských tvorech a rostlinách. Nejbohatším zdrojem astaxanthinu je mikrořasa známá jako Haematococcus pluvialis. Když je v moři snědena větším organismem například humrem, krevetou, lososem či jiným mořským živočichem, tento červený pigment je zodpovědný za narůžovělou barvu masa lososa a dalších mořských tvorů. 

Astaxanthin je naprosto nezbytný pro přežití těchto organismů a je používán jako ochranný prostředek , kterým se chrání před poškozením vzniklým během fotosyntézy. 

Je také známo, že mladý losos zemře nebo se nevyvíjí správně bez dostatečného příjmu astaxantinu ve stravě. Červený pigment také hraje roli při páření a chování ryb.

Jak se přípravek Astaxanthin vyrábí?

Přestože astaxanthin se vyskytuje u lososů, korýšů nebo doplňků z krilového oleje, množství v těchto zdrojích je mnohem nižší než množství získaná z extraktů H. pluvialis. Například hladina astaxantinu přirozeně se vyskytujícího v kapslích z ryb nebo krillového oleje je v rozmezí 100 mcg (0,1 mg). Toto množství je nesrovnatelně nižší ve srovnání s dávkou 4 až 12 mg na kapsli ve většině astaxantinových doplňků odvozených od H. pluvialis.

K výrobě přirozeného astaxanthinu využívají nejlepší produkty velké nádrže pro růst H. pluvialis za ideálních podmínek, které zvyšují produkci astaxanthinu a zabraňují kontaminaci životního prostředí. Astaxantin se pak uvolní z buněčné stěny řas a extrahuje se.

Existují další zdroje astaxanthinu na trhu, ale tyto formy jsou vyráběny buď chemickou syntézou nebo vyrobené z geneticky modifikovaných kvasinek (Phaffia rhodozyma). Tyto syntetické formy jsou často přidávány do lososů chovaných v rybích farmách, aby měli červené maso, ale tato forma astaxanthinu není úplně stejná jako přirozený astaxantin, protože se ukázalo, že je více než dvacetkrát slabší jako antioxidant než přirozená forma.

Jak přípravek Astaxanthin působí?

Astaxantin má vysokou antioxidační aktivitu, jež je 65krát silnější než vitamin C, 50krát silnější než betakaroten a 10krát silnější než vitamín a pomáhá předcházet oxidačnímu poškození, které přispívá ke stavům, jako je stárnutí, inzulínová rezistence, kardiovaskulární onemocnění a neurodegenerativní stavy, jako je Alzheimerova choroba. Astaxantin je však trochu odlišný než obyčejné antioxidanty a má některé další výhody pro ochranu buněk.

Jedním z jedinečných aspektů Astaxanthin je jeho velikost a způsob, jak vstupuje do buněčných membrán. Je značně větší a delší než jiné běžné karoteny. Jeho velikost a forma umožňuje jeho začlenění do buněčných membrán, protože je schopen pokrýt celou hloubku buněčné membrány. To umožňuje astaxanthinu chránit nejen vnitřní ale i vnější buněčnou membránu před oxidačním poškozením, ale také stabilizovat buněčné membrány.

Astaxantin má také určité specifické protizánětlivé účinky, které jej činí velmi užitečným při ochraně mozkových a cévních buněk před poškozením. Vzhledem k tomu, že astaxanthin účinně chrání membránový systém mitochondrií (část buněk vyrábějící energii), může pomoci zvýšit produkci buněčné energie.

Jaké jsou účinky Astaxanthinu?

Více než 50 klinických a experimentálních studií prokázalo, že astaxantin je potenciálně užitečný v následujících oblastech:

 • Kardiovaskulární zdraví. Chrání cévní výstelku, podporuje lepší průtok krve a chrání LDL cholesterol před oxidací (poškozením).
 • Zdraví očí. Chrání proti únavě očí, pomáhá zlepšovat zrakovou ostrost a vnímání hloubky a zvyšuje průtok krve do očních tkání.
 • Mozkové zdraví. Pomáhá chránit před stárnutím a pomáhá zlepšovat duševní funkce.
 • Sportovní aktivity. Podporuje svalovou vytrvalost a chrání před poškozením svalů.
 • Diabetes, inzulinová rezistence a metabolický syndrom. Pomáhá chránit před poškozením cév.
 • Zdravá kůže. Snižuje jemné linie a vrásky, zlepšuje elasticitu pokožky, zvyšuje vlhkost pokožky a chrání před UV paprsky a poškození sluncem, což je jedním z hlavních faktorů degradace kolagenu a hyperpigmentace.
 • Dobrá imunita. Chrání proti poškození imunitních buněk.
 • Jednou z velmi unikátních vlastností astaxanthinu je jeho schopnost překonávat krevní mozkovou a také retinální bariéru pro ochranu mozku i očí. Tento účinek je pro karoteny poměrně neobvyklý. Například oblíbené karoteny, jako je beta-karoten a lykopen, nedokáží překonat tuto bariéru. Tento účinek astaxantinu naznačuje, že může být obzvlášt užitečný při zlepšování zdraví mozku a očí, jakož i při ochraně mozku proti Alzheimerově chorobě, makulární degeneraci a dalším degenerativním poruchám mozku a očí. 

  Další zajímavý účinek astaxanthinu je působení na červené krvinky. Vzhledem k tomu, že jsou červené krvinky náchylnější k poškození v důsledku oxidačních vlivů ve stáří, může to mít za následek narušení přísunu kyslíku do orgánů a tkání. 

  Účinky astaxanthinu na buněčné membrány mohou být obzvláště důležité u erytrocytů. Ve dvojitě zaslepené klinické studii v roce 2011 bylo 32 pacientů ve věku 50-69 let (n = 30) zařazeno do skupiny astaxantin (6 mg / den nebo 12 mg / den) nebo placeba po dobu 12 týdnů. Obě dávkové hladiny astaxanthinu snižovaly oxidační poškození erytrocytů bez většího účinku při vyšších dávkách. 

  V jiné studii bylo zjištěno, že astaxantin (6 mg denně po dobu 10 dnů) dokázal významně zlepšit průtok krve. Zlepšení přísunu kyslíku v celém těle může vyvolat velké množství pozitivních účinků a také zlepšení sportovních výkonů.

  Jaká je dávka Astaxanthinu?

  Efektivní dávka astaxantin bývá obvykle 4 až 12 mg denně, přičemž nebylo zjištěno, že by vyšší dávky byly efektivnější než nízké dávky 4 mg.

  Jaké jsou vedlejší účinky astaxanthinu?

  < class="odstavecprodukt2">Nejsou známy žádné vedlejší účinky v doporučených dávkách.