Rakytník řešetlákový

20/04/2018

Příznivé působení rakytníku

Rakytník řešetlákovitý (Hippophae rhamnoides) je rostlina, jejíž plody a listy bývají konzumovány pro obecné protizánětlivé a antioxidační účely. 

Používají se buď samotné plody, olej a džus z bobulí nebo suchý přášek. Všechny části rostliny se zdají být bioaktivní. Rakytník je dobrým zdrojem flavonoidů, většinou podobných kvercetinu a kaempferolu.

Obsahuje také vlastní molekulu hipofinu, který zatím není příliš prozkoumaná.

Historicky je rakytník užívaný pro kardiovaskulární zdraví a zdá se, že u potkanů chrání srdce a poskytuje protisrážlivé účinky ve vyšších dávkách u jinak zdravých jedinců.

Pozorovány byly také další působení jako rychlejší hojení ran a zlepšení kvality pokožky a některé neuroprotektivní vlastnosti.

Rakytník lze nejlépe doplňovat buď jako extrakt sušiny rostliny (jak listy tak bobule jsou bioaktivní), nebo jako olej z bobulí.

U suchých výtažků se používá dávka 500 až 2000 mg jak u extraktů z bobulí, tak u extraktů z listů. U oleje jsou potřeba vyšší dávky 2 000 až 5 000 mg.

Zdroje

Rakytník (Hippophae rhamnoides) je menší keř, který je známý tím, že roste i ve vysokých nadmořských výškách v severozápadní oblasti Himaláje. V našich končinách se rakytníku také daří a překonává i tuhé zimy. Z jeho bobulí se vyrábí džemy, sirup i likér. Jako doplněk stravy se užívají extrakty ze sušených bobulí nebo listů, popř. rakytníkový olej.

Původně rostlina pochází z oblasti Číny, Mongolska a Indie a je využívána v tradiční čínské medicíně.

Složení

Rakytník obsahuje velký soubor mnoha látek jako :

• Hiposidy a Hipofiny - flavonoidní glykosidy, které jsou unikátní pro rakytník

• Prokyanidiny

• Kvercetin

• Isorhamnetin

• Myricetin

• Kaempferol

• Tilirosid

• Zeaxantin

• Beta karoten a další karotenoidy

• Inositol

• Kyselina ursolová

• Kyselina pantothenová (vitamín B5)

• Vitamín B1,B2,B3,B6, Biotin

• Vitamín C (400 mg / 100 g), Vitamín E

• Beta sitosterol

 

Neuroprotektivní účinky

Extrakt z rakytníku byl v jedné studii schopný vykazovat neuroprotektivní účinky a pomáhal zachovat kognitivní výkon.

U potkanů vykazoval rakytník adaptogenní vlastnosti pro překonání stresu s nástupem účinku po první dávce, který se ale s následujícím podáváním po dobu 5 dní nezvýšil. Předpokládá se, že ochranný efekt byl spojen se zachováním svalového glykogenu.

Kardiovaskulární zdraví

Samotný isorhamnetin inhibuje apoptózu v srdečních buňkách, což vedlo ke snížení srdečního poškození u potkanů.

Zdá se, že rakytník má účinky na snížení srážlivosti krve a snížení agregace trombocytů a prodlužuje dobu srážení v závislosti na dávce.

Ukázalo se, že flavonoidy z rakytníku poskytují zvýšenou ochranu před hypoxíí způsobenou vysokými nadmořskými výškami, což bylo pozorované i u samostatného kvercetinu.

Tuková tkáň

Užívání extraktu z rakytníku u myší během 13 týdnů trvající studie bylo spojeno s nížší hmotností, měnším nárůstem tuku  a snížením jaterních tuků při krmení stravou s vysokým obsahem tuku oproti kontrolní skupině bez rakytníku.

Zdá se, že rakytník má u zvířat protivředové vlastnosti na stěnu žaludku, což zatím nebylo testováno u lidí.

Játra

Extrakt z rakytníku byl u myší schopen ochránit hepatocyty před buněčnou smrtí z oxidačního poškození vyvolaném hypoxií.

V játrech myší krmených stravou s vysokým obsahem cholesterolu a vystaveným oxidačnímu stresu rakytník snížil peroxidaci lipidů v játrech a zlepšil profil lipidů v séru.

Oči

Rakytník snižuje příznaky suchého oka.

Kůže

Suplementace extraktu z rakytníku po dobu šesti týdnů u nahých myší byla shopna zabránit změnám kvality pokožky a vráskám vzniklým z vystavení UV záření.

Bezpečnost

Rakytník je relativně bezpečná rostlina v dávce několika bobulí (<10) či ekvivalentu jiných forem, ačkoliv vyšší množství již může způsobovat některé nepříznivé účinky. Nadměrná konzumace také dle jedné studie způsobuje zabarvení pokožky do bronzova po delší dobu.