L-Theanin

28/10/2017
by Nutraday Blog

L-Theanin je aminokyselina, která není ve stravě běžná (nejedná se o jednu z esenciálních aminokyselin, ani těch běžných neesenciálních) a je považována za aminokyselinu podobnou L-Ornitinu nebo L-Citrulínu.

 

L-Theanin se nachází téměř výhradně v rostlině Camellia sinensis (černý, zelený a bílý čaj) a v hřibu hnědém (boletus badius) a je známo, že podporuje relaxaci, bez sedativních účinků a stejně tak zlepšuje pozornost a  zároveň snižuje stres. Přestože theanin nevyvolává spánek, může mírně pomáhat při zlepšení spánku.

 

Nejzajímavější úlohu má L-Theanin má při zmírnování nežádoucích vedlejších vlivů mnoha stimulantů, jako je kofein. Kombinace L-Theaninu s kofeinem (200 mg) je synergická při podpoře pozornosti a duševních výkonů .

 

L-Theanin je tedy z velké části relaxační, ale ne sedativní aminokyselina, která je synergická se stimulanty jako je káva.

 

Má se za to, že některé duševní a kardiovaskulární přínosy spojované s užíváním zeleného a černého čaje jsou spíše způsobené obsahem L-Theaninu než obsahem katechinů ze zeleného čaje. Také působení na oxid dusnatý a související průtok krve souvisí spíše s obsahem l theaninu.

Ústně podávaný l-theanin snadno překonává mozkovou bariéru a bylo zaznamenáno, že požití theaninu v dávkách 50-250 mg zvyšoval v mozku α-vlny u jinak zdravých osob.