Ashwagandha (ašvaganda, vitánie snodárná)

28/10/2017
by Nutraday Blog

Co je Ashwagandha?

Ashwagandha je rostlina, která má spoustu využití.

Ashwagandha se používá k léčbě artritidy, úzkosti, bipolární poruchy, poruchy pozornosti při hyperaktivitě (ADHD), rovnováhy, poruchy spánku (nespavost), nádorů, tuberkulózy, astmatu, kožního onemocnění (leukoderma), bronchitidy, bolesti zad, fibromyalgie, kardiovaskulárních, menstruačních problémů, Parkinsonovy choroby a chronické onemocnění jater. To je také používáno ke snížení nežádoucích účinků léků používaných k léčbě rakoviny a schizofrenie. Ashwagandha se používá ke snížení hladiny tuku a cukru v krvi.

Ashwagandha je také používán jako adaptogen, který pomáhá tělu vyrovnávat se s každodenním stresem a jako celkové tonikum.

 

Někteří lidé také používají ashwagandhu pro zlepšení schopnosti myšlení, snižování bolesti a otoku (zánětu) a předcházení příznakům stárnutí. Je také používáno pro problémy neplodnosti u mužů a žen a také ke zvýšení sexuální touhy.

Ashwagandha se aplikuje na pokožku pro léčbu ran a bolesti zad.

Jméno Ashwagandha pochází ze sanskrtského jazyka a je kombinací slova ashva, což znamená koně a gandha, což znamená vůni. Kořen má silnou vůni, která je popsána jako "vůně koně".

V ayurvédské, indické a unanské medicíně je ashwagandha označována jako "indický ženšen". Ashwagandha se také používá v tradiční africké medicíně pro řadu onemocnění.