Bór (Boron)

28/10/2017
by Nutraday Blog

Boron je přirozeně se vyskytující prvek. V přírodě se nalézá v kombinaci s kyslíkem a dalšími přírodními prvky tvořícími několik různých sloučenin nazývaných boráty. Boráty jsou široce zastoupeny v přírodě, jsou přítomny v oceánech, sedimentárních horninách, uhlí, břidlici a některých půdách.

 

Typický příjem boru ve stravě je asi 1 nebo 2 mg denně. Bór má potenciál ovlivnit řadu metabolických procesů. Pokusy s doplněním boru nebo jeho nedostatkem ukazují, že se bór podílí na metabolismu vápníku a kostí a jeho účinky jsou výrazné zejména, když jsou jiné živiny jako vitamin D nebo hořčík nedostatečné.

 

Bylo prokázáno, že sloučeniny boru jsou účinnými anti-osteoporotickými, protizánětlivými, hypolipemickými (snižujícími hladiny krevních lipidů), antikoagulačními a anti-neoplastickými (protirakovinovými) činidly ve studiích in vitro, tak i in vivo u zvířat.

 

Doplňky stravy obsahující bór jsou také oblíbené u sportovců, kteří užívají bór pro zvýšení fyzických výkonů a celkovou sílu, díky zvyšení hladiny testosteronu zvýšením koncentrace steroidních hormonů v krvi.