Zeaxantin - důležitý oční karotenoid

13/04/2018

Zeaxantin je karotenoid často se vyskytující ve stravě a spadá do podskupiny xantofylů. Společně s luteinem jsou tyto karotenoidy ve větším množství obsaženy například v tmavě zelené zelenině jako je kadeřávek, špenát nebo petržel, v oranžové a žluté zelenině a květech, a také ve žloutku vajec. Do skupiny xantofylů patří například lutein, astaxantin a fukoxantin.

Potraviny, u nichž bylo prokázáno, že obsahují zeaxanthin, zahrnují:

• Vejce v množství přibližně 85 mcg ve žloutku 
• Špenát v množství asi 500 mcg / 100g (vařený)
• Kukuřice v množství asi 200 mcg / 100 g (po uvaření)
• Broskve   

Tmavě zelená zelenina obsahuje více zeaxanthinu než vajíčka, ale zeaxanthin obsažený ve vejcích má mnohem lepší vstřebatelnost, což z něj dělá praktičtější zdroj zeaxantinu i luteinu.  Ve vejcích je zeaxanthin obsažen pouze ve žloutku, ale ne v bílku.

U konzumace 1 vejce denně bylo pozorováno zvýšení plazmatické hodnoty zeaxantinu asi o 38 % s dalším nárůstem u vyššího počtu vajec denně. 

Důležitost zeaxanthinu

Existuje přibližně 30-50 karotenoidů, které se běžně vyskytují v lidské stravě, přičemž 10-15 z nich je přítomno v séru. Většina těchto karotenoidů jsou příbuzné s luteinem a zeaxantinem a jde většinou o jejich metabolity nebo příbuzné molekuly. Zeaxanthin tvoří asi 3 % z karotenoidů přítomných v séru avšak oproti ostatním karotenoidům má spolu s luteinem a astaxantinem větší relativní význam v sítnici.

Zeaxanthin je často užívaný vedle luteinu a astaxantinu pro zachování zdravé sítnice. Zeaxantin a lutein mají společný metabolit s názvem meso-zeaxantin.

Podobně jako u jiných karotenoidů je absorbce zeaxantinu značně závislá na přítomnosti tuků a bez nich je velmi špatně vstřebáván.  

V jedné studii bylo zjištěno, že i konzumace jednoho vejce denně dokázala zvýšit hodnotu zeaxantinu v plazmě oproti kontrolní skupině. 


Zeaxanthin a mozek

Lutein a zeaxantin jsou makulární karotenoidy, které se hromadí v sítnici a jelikož jsou oči blízce spojené s mozkem, předpokládá se, že tyto karotenoidy by mohli také chránit mozkové tkáně. Ve studii s 80 letými a stoletými bylo zjištěno, že zeaxantin a lutein nejvíce korelují s kognitivním výkonem ve srovnání s ostatními karotenoidy.

Vyšší koncentrace makulárních karotenoidů bývá spojována s nižší závažností demence a zeaxantin je spojený s lepší celkovou kognitivní výkonností. Mezi příznivé projevy bylo zahrnuto zlepšení verbální plynulosti, poznávání, pamět a rychlostí zpracování podnětů.


Zeaxantin a Oči

Zeaxantin, společně s luteinem a jejich metabolitem meso-zeaxantinem působí v sítnici jako filtr vysokoenergetických částic modrého světla a chrání retinální buňky před oxidačním stresem. Tyto makulární pigmenty jsou zkoumány pro jejich využití pro ochranu Bývá také zkoumán společně s dalšími makulárními pigmenty pro jejich potenciální využití při ochraně proti věkem podmíněné makulární degeneraci. Vyšší příjem luteinu a zeaxantinu je spojen s menším rizikem vzniku makulární degenerace související s věkem (age related macular degeneration)