Jaká forma hořčíku je nejlepší ?

Hořčík je jednou z nejdůležitějších živin pro lidské zdraví. Účastní se totiž velkého množství tělesných procesů a jako takový je nepostradatelný.

Doplňky hořčíku jsou v dnešní době velmi oblíbené a z dobrého důvodu. Některé zprávy uvádějí, že až 75 procent obyvatel má nedostatek hořčíku.

Skvělý způsob doplnění hořčíku je jíst stravu s vysokým obsahem hořčíku, ale ani to nemusí být dost.

Většina potravin v moderní stravě příliš hořčíku neobsahuje, navíc obsah hořčíku v potravinách díky vyčerpanosti půdy stabilně klesá.

Pokud se zajímáte jak nejlépe doplnit hořčík pomocí doplňků stravy, zjistíte, že existuje velmi mnoho různých druhů hořčíku. Ne všechny jsou však stejné či srovnatelné.

Různé formy hořčíku jsou v těle různě metabolizovány a mají i některé rozdílné účinky. Velmi důležité je, do jaké míry bude hořčík v těle vůbec vstřebán.

Která forma hořčíku je tedy nejlepší z hlediska přínosů pro zdraví, vstřebatelnosti a možných vedlejších účinků?

Nejlepší formy hořčíku:

Glycinát 

Glycinát nebo bisglycinát hořčíku je jedním z nejlepších doplňků hořčíku, protože je snadno absorbován.

Jedná se hořčík navázaný na aminokyselinu glycin. Působí relaxačně, je dobrý pro zklidnění střevní stěny a nervů.

Jde o jednu z nejlepších forem hořčíku pro ty, kteří mají nedostatek hořčíku nebo pro každého, kdo chce zvýšit hladinu hořčíku v důsledku stresu.

Malát

Kyselina jablečná se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, zejména v ovoci. Kyselina jablečná je klíčovou součásti procesu výroby energie v těle.

Tento proces se nazývá Krebsův cyklus a je zodpovědný za výrobu energie ATP. Pokud je malát zkombinován s hořčíkem, vytváří prostředek, který poskytuje uklidnění a zároveň víc energie jako nakopávač.

Tento typ doplňku hořčíku je skvělý pro stavy nízké energie, únavu a bolesti svalů. Zároveň je jeho vstřebatelnost stejně vysoká jako u hořčíku bisglycinátu.

To z něj dělá jednu z nejlepších forem hořčíku vůbec.

Hořčík Treonát

Studie ukazjí, že hořčík treonát může proniknout přes mozkovou bariéru, což z něj činí nejlépe absorbovatelný typ hořčíku.

Je schopen proniknout do mozku a posílit receptory, které jsou zodpovědné za paměť a učení, zklidnění mysli a mozkový výkon.

Výsledky jedné studie ukázaly, že staré krysy užívající magnesium threonate zaznamenaly 100% zlepšení v prostorové paměti a dokonce překonaly i mladší krysy, které neužívaly hořčík treonát.

Nevýhodou této formy hořčíku je především cena, která je vysoká v porovnání s ostatními doplňky hořčíku.

Citrát

Citrát hořečnatý je dobře dostupný a může být i doporučován, ale v porovnání s výše zmíněnými formami není tak přínosný.

Ve vyšším množství se u této formy již můžou projevit některé gastrointestinální potíže, avšak méně než u běžných forem jako je oxid hořečnatý.

Jaké jsou kofaktory hořčíku ?

Je otázka, zda lze využít plné výhody hořčíku, pokud nejsou současně brány i některé jeho kofaktory. Nedostatek koefaktorů může ovlivnit míru absorpce, jelikož minerály podobně jako vitamíny v těle často pracují společně pro udržení optimálního stav.

Bór - Bór pomáhá regulovat absorpci minerálů, stejně jako metabolismus a hladiny estrogenu. Pomáhá také využívat vápník, což je také kofaktor hořčíku.

Draslík - Hořčík a draslík pracují společně při regulaci elektrolytů v krvi a buňkách. Jedním z nejlepších zdrojů draslíku jsou banány.

Selen - Hrstka para ořechů dodá více než denní doporučené množství pro selen, který je anitoxidantem, zvyšuje imunitu a podporuje tok krve. Je však potřeba nepřehánět to se selenem, jelikož ve větších množství může být naopak škodlivý.

Další možností doplnění selenu v rozumějších dávkách než para ořechy je pomocí speciálních druhů pivovarských kvasnic obsahující selen.

Vitamin D zvyšuje absorpci hořčíku. Ideálním zdrojem vitamínu D je pobyt na slunci s dostatečnou intenzitou, což však v závislosti na ročním období a vzdálenosti od rovníku, nemusí být vždy možné.

Vitamin K2 - Vitamin K2 pracuje s hořčíkem, vápníkem a vitamínem D, aby je udržoval vyvážené a reguloval správné ukládání vápníku.

Nejvíce je obsažen v japonském pokrmu natto a částečně v některých sýrech jako Brie, Gouda nebo Eidam.

Nejhorší formy hořčíku :

  • Oxid - Tato forma hořčíku je levná a často se vyskytuje jako součást v multivitamínových doplňcích. Není v těle dobře absorbována a ve vyšších množstvích může být projímavá a není proto doporučená.
  • Laktát (projímavé účinky)
  • Síran (dobrý pro externí aplikaci)
  • Aspartát (z důvodu navázání na stimulační neurotransmitter aspartát, který je potenciálně neurotoxický)
  • Karbonát (uhličitan hořečnatý)

Tyto formy nabízejí většinou nízkou míru vstřebatelnosti a některé mají využití především jako laxativní prostředek. Hořčík sulfát, známý také jako Epsomská sůl však může užitečný např. pro hořčíkové lázně, ne však pro ústní doplnění.

Pro účely vnější aplikace hořčíku jako jsou koupele je též vhodná forma chlorid hořčíku jež je velmi dobře rozpustný ve vodě.

 

Symptomy nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku je často obtížně zjistitelný, jelikož v běžných krevních testech není snadno detekován. Je to z toho důvodu, že téměř veškerý hořčík v tělě je uložen v kostech a orgánových tkáních, zejména v srdci. Odhaduje se, že pouze 1% z celkového hořčíku v těle lze skutečně nalézt v krvi.

Orgány v lidském těle, které vyžadují nejvíce hořčíku zahrnují mozek, hladkou svalovinu srdce a zažívacího traktu, kosterní svaly a vaječníky u žen. Následkem toho jsou některé z nejvýznamnějších příznaků nedostatku hořčíku takzvaná mozková mlha, špatná paměť, potíže s koncentrací, svalové křeče, slabost, fibromyalgie, migrény, bolesti hlavy, úzkost, deprese a PMS.

To jsou některé z běžných příznaků, ale hořčík se také podílí na více než 300 různých enzymatických procesech v těle, takže příznaky nedostatku se mohou značně lišit.

Jaké jsou nejlepší zdroje hořčíku v potravinách?

  • Špenát
  • Kakao
  • Avokádo
  • Dýně
  • Sušené meruňky
  • Datle, banán, maliny
  • Mandle, kešu, pinové a vlašské ořechy
  • Brokolice, kapusta
  • Fazole, cizrna, hnědá rýže
  • Losos, tuňák, makrela
  • Minerální vody
Na hlavní stránkuDalší článek