Lutein - důležitý oční karotenoid

13/04/2018

Lutein

Lutein je karotenoid obsažený v mnoha potravinách a má strukturu podobnou jako provitamín A (β-karoten) a podílí se společně se zeaxantinem na udržování zdravých očí. Lutein, zeaxantin a meso-zeaxatin jsou známé jako makularní pigmenty. 
 
Lutein je schopný se akumulovat v očích, kde snižuje oxidační stres a je tedy efektivní v úloze ochrany očí a jako retinální antioxidant. 

Lutein je produkován rostlinami a do potravního řetezce se dostává s konzumací rostlin a květů zvířaty. 

Nejlépe absorbovatelný lutein je obsažen ve vejcích, dále je obsažen například v paprice, špenátu a dalších potravinách.

Zdroje

Lutein se nachází hodně v následujících potravinách :

• Vaječné žloutky v rozmezí asi 120 - 600 mcg na jeden žloutek v závislosti na původu vajec.
• Špenát v množství asi 18 mg / 100 g (po vaření)
• Kukuřice v množství asi 267 mcg / 100g (po vaření) 
• Kadeřávek
• Paprika
• Petržel
• Žluté a oranžové květy
• Další


Vstřebávání
Karotenoidy jako β-karoten, lykopen, lutein a další mají lepší absorpci jsou navázány na tuky. Pokud jsou navázány na rostlinný materiál, jsou hůře absorbovatelné. Například špenát má lutein stejně vstřebatelný jako doplňky stravy a hůře než vejce. Po vaření je u špenátu absorbce luteinu mírně zvýšena (podobně jako u lykopenu v rajčatech).

Lutein obsažený ve vejcích je navázán na fosfolipidy a cholesterol a je mnohem lépe vstřebatelný než ostatní zdroje. 

Bylo zjištěno, že konzumace jednoho vejce denně u starších osob po dobu pěti týdnů zvyšuje stabilní hladinu plazmatického luteinu přibližně o 26 %.  Navzdory zvýšení hodnoty luteinu v plazmě nebylo jedno vejce denně dostatečné pro zvýšení hodnoty luteinu v makule (žluté skvrně).

Až konzumace 2-4 vajec denně byla spojena se zvýšenou hodnotou luteinu a karotenoidů v plasmě a také v makule a zvýšené ochraně očních tkání proti oxidačnímu stresu. 

Lutein je v těle velmi dobře uchováván a jedna studie poznamenala, že i po 13 týdnech bez doplňování luteinu, byla plazmatická hladina luteinu vyšší než ve výchozím stavu. Další studie sledující hladinu luteinu po konzumaci vajec, že ke snížení luteinu na výchozí hladinu stačilo období 4 týdnů.   


Důležitost Luteinu a zeaxantinu

Většina karotenoidů detekované v séru jsou příbuzné s luteinem a zeaxantinem a jde většinou o jejich metabolity nebo příbuzné molekuly například lykopen, beta karoten a další. Lutein tvoří asi 20 % z celkových sérových karotenoidů, přičemž beta karoten asi 10 % a zeaxantin 3 %. Spolu se zeaxatinem a astaxantinem má oproti jiným karotenoidům relativně vyšší důležitost v oční tkáni.

Karotenoidy mají obecně vyšší důležitost v mozku, zatímco v periferních oblastech jsou naopak více zastoupené karoteny. 

Oči

Lutein, zeaxantin a izomery luteinu (meso-zeaxantin), se společně označují jako makulární pigmenty. Jde o pigmenty obsažené ve stravě, které se ukládají v oční makule, kde působí jako filtry vysokoenergetických částic modrého světelného spektra (380–450 nm vlnové délky) a chrání retinální buňky před oxidačním stresem. 

Zvýšení luteinu v retinální tkáni koreluje s nárůstem sérových hodnot luteinu a je o něco nižší. 

Lutein a zeaxantin jsou zkoumány kvůli svým příznivým působením díky bioakumulaci v oku a vyšší příjem luteinu je spojený s menším rizikem vzniku makulární degenerace související s věkem.

Makulární degenerace související s věkem je věkem podmíněná degenerativní porucha oka, která častější u osob starších 65 let a vyskytuje se ve dvou variantách (suchá a vlhká forma). 

Lutein a dlouhověkost 

Ve studiích na octomilkách prodloužil lutein průměrnou délku života těchto mušek o 63 % (o 49-54 dní). Výsledky ukázaly, že tento nárůst délky života souvisel s významným snížením hladiny malonyldialdehydu (MDA) a zvýšením aktivity antioxidačních enzymů u mušek krmených stravou s luteinem oproti skupině s normální stravou. Analýza také ukázala zvýšení exprese genů produkující superoxid dismutázu (SOD, SOD1 a SOD2) a kataláry (CAT). Z výsledků studie vyplývá, že prodloužení života octomilek bylo částečně způsobené vyšší expresi endogenních antioxidačních enzymů.