Doplňkový pyrolochinolin-chinon (PQQ) mění indikátory zánětu a mitochondriálního metabolismu u lidí

Pyrolochinolinový chinon (PQQ) ovlivňuje energetický metabolismus a neurologické funkce u zvířat. Mechanismus účinku zahrnuje interakce s buněčnou signalizační cestou a mitochondriální funkcí. 

Nicméně je relativně málo známo studií zkoumající odpověď na PQQ u lidí. Pomocí křížové studie bylo zkoumáno 10 osob (5 žen a 5 mužů), kteří užívali PQQ, které bylo přidáno do ovocného nápoje ve dvou samostatných studiích. 

Ve studii 1 byl PQQ podáván v jedné dávce (0,2 mg PQQ / kg). Bylo provedeno několik měření hladin PQQ v plazmatu a v moči a změn v antioxidačním potenciálu během 48 hodin. 

Ve studii 2 byl PQQ podáván denně v dávce (0,3 mg PQQ / kg). Po 76 hodinách byly měřeny indexy zánětu (plazmatické C-reaktivní proteiny, hladiny interleukinu (IL) -6), standardní klinické indexy (např. Cholesterol, glukóza, lipoprotein s vysokou hustotou, lipoprotein s nízkou hustotou, triglyceridy atd. a  odhady H-nukleární magnetické rezonance metabolitů moči, které částečně souvisejí s oxidačním metabolizmem. 

Standardní klinické indexy byly normální a nebyly pozměněny doplňováním PQQ. 

Došlo však k patrným změnám v antioxidačním potenciálu při jednorázové dietní expozici PQQ (studie 1) 
Ve studii 2 při opakovaném použití PQQ došlo k významnému poklesu hladin plazmatického C-reaktivního proteinu, IL-6 a močovinových aminů, jako je trimethylaminový N-oxid, a změn metabolitů moči v souladu se zvýšenými funkcemi souvisejícími s mitochondriemi. Data jsou mezi prvními, která spojují systémové účinky PQQ u zvířat s odpovídajícími účinky u lidí.

Odkaz na studii : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24231099

To the main pageNext article