Výtažek ze zeleného čaje (EGCG) pomáhá bezpečnému působení zinku

 

Jaká je funkce zinku?

Zinek je v metabolismu člověka životně důležitým minerálem. Je zapojen do fungování několika stovek enzymů působících v lidském těle. Na druhou stranu, u starších lidí trpící Alzheimerovou chorobou se zinek často nachází v mozkovém plaku způsobeném touto chorobou. Studie ukazuje, že zinek potřebuje dietární flavonoidy nebo katechiny jako tlumivé roztoky, které jsou zapojené do funkce zinku a homeostázy.

Mnoho kovových minerálů, jako je zinek, měď, železo a mangan, jsou naprosto nezbytné pro dobré zdraví a přímo se podílejí na protizánětlivých reakcích a buněčných systémech obrany proti volným radikálům.

Víme také, zejména díky studiím se železem, že lidské tělo má mechanismy, které udržují tyto minerály ve vzájemné rovnováze tak, aby nedocházelo k nepříznivým chemickým reakcím. Základní teze je v tom, aby v mezibuněčném prostoru nezůstávalo příliš mnoho minerálu, které by mohly spouštět řetězovou reakci tvorby volných radikálů, oproti jejich normální funkci jako pomoci při vychytávání volných radikálů.

Synergické působení

Studie ukazují, že proanthocyanadiny nebo epigalokatechin-3-galát ze zeleného čaje (EGCG) působí tak, že mezi buňkami naváží a uskladní volný zinek. Zdá se, že se jedná o běžnou funkci, která poté ovlivňuje mnoho dalších aspektů metabolismu zinku v těle.

To znamená, že pokud užíváte více než 25 mg doplňkového zinku denně, měli byste pravděpodobně užívat některé další antioxidanty z rodiny flavonoidů, jako je například extrakt ze zeleného čaje nebo Pycnogenol. Je pravděpodobné, že další flavonoidy jako je quercetin mohou také pomoci, ale v této studii nebyly testovány.

Tato studie ukazuje, že lidské tělo používá vysoce integrovaný systém živin, kde si různé živiny vzájemně pomáhají lépe fungovat. To je jeden z důvodů pro konzumaci mnoha různých flavonoidů, antioxidantů a dalších kofaktorů, na rozdíl od zaměřování se pouze na jednu živinu. V přírodě se díky tisícům let evoluce vyvinula synergie výživy.

Odkaz na studii : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20471814

To the main pageNext article