Vitamín K2 a D3 - Synergická kombinace pro kosti a kardiovaskulární zdraví - Účinky, Dávkování, Bezpečnost.

Vitamín K2 a D3 - synergická kombinace

Vitamín K je jedním ze čtyř vitamínů rozpustných v tucích spolu s vitamínem A, vitamínem D a vitamínem E. Byl to jeden z prvních objevených vitamínů a pojmenován byl po německém slovu (Koagulation) protože tělo potřebuje vitamín K pro syntézu určitých proteinů a také pro správnou srážlivost krve (koagulaci).

Vitamín K2 se přirozeně nachází ve dvou formách : K1 a K2. Vitamín K1 (fylochinon) se nachází především v listové zelenině(salát, špenát, květák, zelí, brokolice, růžičková kapusta) zatímco vitamín K2 (menachinon) se nachází většinou v živočišných nebo fermentovaných produktech, jelikož je produktem bakteriální fermentace.

Narozdíl od dvou přirozených forem K1 a K2, existuje ještě syntetická forma K3 (menadion), který je ve vysokých dávkách toxická.

Vitamín K2 se dále dělí na třídy podle délky jejich řetěce a označují se jako MK a číslo (nejčastěji MK-4, MK-7, MK-9 ). Čím vyšší číslo, tím větší délka řetězce.

 

Biologická dostupnost

Četné studie ukázaly, že vitamín K2 je biologicky dostupnější forma a silněji ovlivňuje stavbu kostí než K1. Existují dvě formy vitamínu K2, které se běžně používají v doplňcích: MK-4 a MK-7.

Bylo pozorováno, že forma MK-7 má šestinásobek aktivity MK-4 v krvi, díky tomu, že zůstává v krvi přibližně 9x déle než forma MK-4. To zní dělá optimální formu pro doplňování vitamínu K.

Čím má Vitamín K2 vyšší číslo MK, tím je více rozpustný v tucích a měl by být konzumován s potravinami obsahující tuky.

 

Dávkování

Minimální efektivní dávka pro vitamín K1 (fylokinon) je 50 mcg což je také doporučená denní dávka pro příjem ve stravě a maximální dávka je 1000 mcg (1 mg).

U Vitamínu K2 MK-4 je minimální dávka 1500 mcg (1,5 mg) a u vitamínu K2 MK-7 je minimální efektivní dávka 90-360 mcg.

V případě zvýšeného příjmu vitamínu D, je vhodné přidat 100 mcg vitamínu K2 MK-7 na každých 5 -10 000 IU vitamínu D3, pro lepší bezpečnost u vitamínu D.

 

Působení Vitamínu K2

Vitamin K2 má širokou škálu přínos, které jsou však relativně málo známe. Souvisí především s funkcí kostí, kardiovaskulárním zdravím, čistými cévami, zlepšením oběhu krve, citlivosti na inzulín, stárnutím a protirakovinovým působením.

Hlavním mechanismem vitaminu K je karboxylace matrix GLA proteinů (MGP) a syntéza proteinů využívající vápník, čímž odstraňuje ionty vápníku z krevního oběhu a zabraňuje tím ukládání vápníku v tepnách a cévách namísto v kostech.

Vitamín K2 prostřednictvím aktivace proteinového osteokalcinu umožňuje  navázat vápník na minerální matici v kostech. Mimo toto působení také vitamín K2 pomáhá udržovat hustotu kostní hmoty tím, že snižuje aktivitu osteoklastů, tedy buňek, která rozkládají kostní hmotu a uvolňují z ní minerály.

 

Metabolismus tuků

Aktivovaný osteokalcin také stimuluje adiponektin, což je silný stimulátor metabolismu tuků, který lidem pomáhá udržovat normální hmotnost

 

Ukládání vápníku

Vitamín K2 zabraňuje tomu, aby se vápník dostával a ukládal na špatná místa a naopak zajišťuje, že se dostane na  správná místa. Vitamín K2 ve studiích například dokázal udržet nadměrný vápník mimo ledviny, kde by jeho ukládání způsobilo ledvinové kameny. Dostává také vápník ven z krevních cév, kde by mohl vyvolat kardiovaskulární příhodu. Zároveň pomáhá vápníku dostat se do kostí a zubů, takže kosti jsou pak silné a zuby odolné vůči dutinám a kazům.

 

Inzulin a krevní cukr

Vitamin K2 také pomáhá vytvářet inzulin a zvyšovat citlivost na inzulín. Pomáhá stabilizovat krevní cukr, chránit před diabetem a zabraňovat metabolickým problémům, které často vznikají v důsledku obezity.

 

Hormonální rovnováha

Podporuje sexuální zdraví tím, že pomáhá optimalizovat hladiny pohlavních hormonů. Například zvyšuje testosteron u mužů a u žen naopak v případě vysoké hladiny mužských hormonů je navrací do normálu.

 

Fyzický výkon

Pomáhá zvyšovat výkon cvičení tím, že zvyšuje schopnost využívat energii během fyzické aktivity.

 

Regulace genů

Pomáhá chránit proti rakovině tím, že podporuje geny, které udržují zdravé buňky a naopak potlačuje geny, které produkují buňky rakovinné.

 

Vitamín K2 a D3

Vitamin K je často užíván vedle vitaminu D, protože vitamín D3 také podporuje zdraví kostí a dohromady zlepšují účinky obou, jelikož fungují synergicky. Jejich synergie přesahuje i do kardiovaskulárního zdraví.

Má se za to, že potenciální toxicita vitaminu D je způsobena nerovnováhou dostatečného množství vitamínu K, jelikož vitamín D3 sám zvyšuje množství matrix GLA proteinu (MGP) a vitamín K2 tento protein karboxyluje. Pokud MGP není karoxylováno, tak může nezávisle povzbuzovat arteriální kalcifikaci (ukládání vápníku v cévách).

 

Ateroskleróza

Velká část arteriálního plaku se skládá z ložisek vápníku. Ateroskleróza může postupovat po mnoho let, dokonce desetiletí, bez příznaků než dojde ke ztrátě elasticity cévní stěny a takovému zablokování průchodů, který způsobí kardiovaskulární příhodu.

 

Vitamin K2 a matrix GLA protein (MGP)

Matrix GLA Protein nebo MGP je protein, který je zodpovědný za ochranu krevních cév před kalcifikací.

Když jsou měkké tkáně těla poškozené, reagují zánětlivým procesem, který může vést k usazování vápníku do poškozené tkáně. Pokud k tomu dojde v krevních cévách, dochází k nárůstu plaku, který může vést až k infarktu.

Vitamín K2 a vitamin D3 spolupracují na zvýšení MGP, který se ve zdravých tepnách shromažďuje kolem elastických vláken (arteriální výstelka) a chrání je proti tvorbě krystalů vápníku.

Jediným známým mechanismem, jak se tepny chrání před kalcifikací, je prostřednictvím protein MGP, který je závislý na vitaminu K. MPG je nejsilnějším známým inhibitorem kalcifikace měkkých tkání.

Vitamín K2 karboxyluje matrix GLA protein. Pokud tento protein není karboxylovaný, může sám způsobovat arteriální kalcifikaci.

To the main pageNext article