Kola a slazené limonády zvyšují riziko fraktur kostí

Čím méně kolových nápojů vypijete, tím silnější budou vaše kosti

Nealkoholické limonády ovlivňují zdraví kostí. A to znamená, že čím častěji pijete tyto nápoje, tím větší je šance, že si zlomíte kost. To je závěr, kterého dosáhli čínští výzkumníci na lékařské fakultě Chongqing v nedávno zveřejněné studii. Potvrzují tak to, co se víceméně dlouhou dobu předpokládalo. Vědci spekulují i nad konkrétním mechanismem, který pravděpodobně souvisí se statusem vitamínu D.

Studie

Vědci sledovali 10 369 Číňanů ve věku 20–75 let po dobu pěti let. Z toho 9 914 z nich nemělo do začátku studie nikdy zlomenou kost. Výzkumníci sledovali stravu a životní styl těchto 9914 účastníků studie a následně určili, kteří z účastníku si během studie zlomilo některou kost.

Výsledek

Čím častěji účastníci studie pili sladké nealkoholické nápoje, tím větší byla jejich šance na zlomeniny. Účastníci, kteří pili tyto nápoje denně, měli téměř 5krát větší pravděpodobnost zlomení kostí než ti, kteří nikdy nepili nealkoholické nápoje.

Mechanismus

Vědci předpokládají verzi, že kolové nápoje ovlivňují zdraví kostí tím, že obsahují fosfáty ( Fosfáty se v potravině vyskytují jako sloučeniny kyseliny fosforečné.) a když ledviny odstraňují fosfáty z těla, produkují menší množství aktivní formy vitamínu D.

Další hypotézou je, že rychle absorbované cukry v nealkoholických nápojích poškozují kostní buňky.

Další možností je, že lidé, kteří pijí hodně nealkoholických nápojů, používají méně nápojů, která naopak zlepšují zdraví kostí - například čaj.

V nedávné minulosti se západní epidemiologové již setkali s asociacemi mezi zlomeninami kostí a příjmem slazených nealkoholických nápojů. Tato korelace však byla méně silná než v této sdružené čínské studii. „Denní konzumace nealkoholických nápojů byla spojena s dvojnásobným rizikem fraktury nezávisle na sociodemografických faktorech a celkových stravovacích návycích“ , píšou vědci. „Tato studie zdůrazňuje důležitou roli nealkoholických nápojů v riziku zlomenin u dospělých. Pro zvýšení nebo udržení kostní hmoty a snížení rizika zlomenin by zdravotní sektor a a další institutce měly vzít v potaz snižování spotřeby slazenených limonád jako důležitou strategii pro jednotlivce a celkovou populaci. “

„Vysoká konzumace nealkoholických nápojů je spojena s rizikem zlomenin,“ píšou vědci. Fosfáty však nejsou výsadou pouze slazených kolových nápojů, ale jsou často obsažena i v běžných potravinách, jako jsou : masné výrobky, cukrovinky, instantní polévky, tavené sýry a další. Nejčastěji bývají obsaženy v aditivu E 338 - kyselina fosforečná (zdroj: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/89018/>. 

 

Zdroj: Nutrients 2020, 12, 530; doi:10.3390/nu12020530.