view all


View Archives

_blog_category_archives : Doplňky stravy a nutraceutika

Citikolin (CDP cholin) zlepšuje schopnost soustředit se v kognitivním testu

Apr 17, 2020 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Citikolin (CDP-cholin) je velmi známá látka, používaná jako nootropikum. Vědci v kognitivním testu zkoumali schopnost Citikolinu zlepšit soustředění se a psychickou výkonnost u skupiny 60 žen.  

Číst dále

Magnézium malát: Skvělá forma hořčíku a podpora buněčné energie

Sep 11, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Hořčík malát (magnesium malate) je skvěle vstřebatelná forma hořčíku v kombinaci s kyselinou listovou (malátem). Díky tomu spojuje benefity jak hořčíku, tak kyseliny jablečné, která se nachází v posledním kroku před výrobou buněčné energie ATP a slouží jako efektivní zdroj energie pro buňky.
Číst dále

Lactobacillus Reuteri - přehled působení, dávkování, bezpečnost

Jul 4, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika


Lactobacillus reuteri je velmi zajímavý druh probiotik, s všetranným působením a mnoha benefity.  

Číst dále

Vitamín D - Jaké je dávkování pro dosažení optimální hladiny?

Mar 19, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Vitamín D je vysoce důležitý, v tucích rozpustný vitamín. Tělo jej nejčastěji vytváří ze slunečního záření, pokud je ho dostatek. Nedostatek vitamínu D3 je jedním z nejčastějších nedostatků vůbec, což je patrné s přibývající severní šířkou a týká se též oblasti ČR. 

Číst dále

Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea) - Vynikající adaptogen

Mar 15, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Rozchodnice růžová Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je bylina používaná v tradiční čínské a severské medicíně s cílem podporovat fyzickou a kognitivní vitalitu. U této rostliny byly prokázány účinky na snížení únavy a vyčerpání při delších stresových situacích. Rhodiola se zdá být také neuroprotektivní a podporuje dlouhověkost. Rhodiola rosea je rostlinina z rodu Crassulaceae a je velmi populární jako adaptogen. Pokud jde o únavu, zdá se, že rhodiola dokáže významně snížit účinky dlouhotrvajícího fyzického vyčerpání a také snížení stresu a příznaků takzvaného "vyhoření", které se vyskytuje u intenzivně pracujících osob. Předpokládá se také, že může pomoci při zvýšení výkonnosti při cvičení, zdá se však, že tento účinek je pouze u netrénovaných osob. Rhodiola může...
Číst dále

Protizánětlivé účinky vitamínu K2

Mar 3, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Vitamín K2 kromě svých známých příznivých účinků proti škodlivému ukládání vápníku a podporu srdeční a cévní soustavy a správnému metabolismu kostí přidává také důležité protizánětlivé působení.

 

Číst dále

Moringa olejodárná (Moringa Oleifera)

Mar 1, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Moringa oleifera Moringa olejodárná je důležitá rostlina u níž předběžné důkazy naznačují, že má obdivuhodný antioxidační a protizánětlivý potenciál. Obsahuje sloučeniny, které jsou strukturálně podobné sulforafanům a při perorálním podání se zdají být účinné. Přínosy moringy olejodárné Moringa oleifera je strom, který se někdy nazývá stromem života nebo stromem zázraků, většinou díky její praktické využitelnosti, kdy jdou využít téměř veškeré části rostliny. Jedná se také o velmi odolnou plodinu, jelikož roste velice rychle, obsahuje mnoho živin a je odolná proti suchům. Moringa má velmi dobrý antioxidační potenciál, který sice izolovaně v laboratorních testech není zase tak silný, při testování v živých modelech je však naopak mnohem účinější. Má se za to, že tato...
Číst dále

Spirulina - Výjimečná sladkovodní řasa - Přínosy, Dávkování, Bezpečnost

Feb 28, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Spirulina Spirulina je netoxická modrozelená řasa. Předběžné důkazy naznačují, že spirulina je pozoruhodně účinná při detoxifikaci těžkých kovů, ochraně mozku a při snižování jaterního tuku a metabolických poruch. Spirulina je modrozelená řasa. Jedná se o netoxický druh bakterií Arthrospira. Používá se často jako veganský zdroj kompletního proteinu a vitamínu B12. Obsah bílkovin u spirulíně je mezi 60-70 %, což je velmi vysoké číslo. Je také zdrojem vitamínu B12, ale dle studií má tento vitamín špatnou vstřebatelnost, není proto příliš dobrým zdrojem. Výsledky z lidských studií naznačují, že spirulina může zlepšit metabolismus lipidů a glukózy, přičemž zároveň snižuje jaterní tuk a chrání srdce. Studie na zvířatech jsou také velmi slibné, protože se ukázalo, že...
Číst dále

Vše o Astaxanthinu

Feb 27, 2018 NUTRADAY Doplňky stravy a nutraceutika

Astaxanthin je karoten červené barvy a současně účinný antioxidant a protizánětlivý činitel, s některými unikátními vlastnostmi oproti ostatním karotenům jako je například známý beta karoten, či lutein a zeaxanthin.   

Číst dále

Co je AMPK (AMP-aktivovaná protein kináza)

Feb 22, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

AMPK - AMP aktivovaná protein kinasa je klíčovým regulátorem buněčného a systémového metabolismu, který následně ovlivňuje nesčetnou řadu procesů, včetně regulace energie, tělesné hmotnosti a metabolismu cukrů a tuků.

Číst dále