Co jste možná nevědeli o hořčíku

Jul 11, 2017 Nutraday MinerályProtizánětlivé působení hořčíku na C-reaktivní protein

Protizánětlivé působení hořčíku na C-reaktivní protein

Hořčík je známý především jako minerální látka nezbytná pro nervovou rovnováhu, svalovou funkci, srdeční regulaci nebo zdraví kostí. Možná ale neznáte všechny jeho v ýhody. Autoři poslední meta analýzy o účincích hořčíku shromáždili obrovské množství materiálů a zjistili, že hořč ík by v budoucnu mohl být využíván jako přirozený protizánětlivý prostředek.

Protizánětlivé působení hořčíku vychází především z jeho vlivu na snížení plazmatické koncentrace C-reaktivního proteinu. Tato molekula, syntetizovaná hlavně v játrech, je známa tím, že jeho hladina vzrůstá během zánětu v těle. C-reaktivní protein se používá ve vědeckém výzkumu jako biologický marker zánětlivých procesů. Můžete se s ním běžně setkat u svého doktora, pokud onemocníte, kdy l ékař po píchnutí do prstu nechá ve speciálním přístroji analyzovat množstv í C-reaktivního proteinu, aby stanovil správnou léčbu. Naopak lékaři, kteří tento přístroj v ordinaci nevlastní, pak často předepisují antibiotika i v př ípadech, kdy je onemocnění způsobené viry a antibiotická léčba nemá smysl.

Zdroj:

1. Simental-Mendía LE, et al., Effect of magnesium supplementation on plasma C-reactive protein concentrations: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, Curr Pharm Des. 25 mai 2017.

view all


View Archives