view all


View Archives

_blog_daily_archives : August, 2017

Jaký má Hořčík Treonát přínos pro tělo a mozek?

Aug 12, 2017 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Nejnovější verze hořčíku jako doplňky stravy, která si pro své unikátní účinky pomalu získává oblibu, je magnesium-L-threonate. Na trhu existuje mnoho forem hořčíku, z nichž některé mají dobře prokázané benefity, tudíž je vhodné také vysvělit, co je to hořčík L-treonát, jak se liší od jiných forem hořčíku a zda existuje nějaký výzkum ohledně jeho přínosů.

Co je magnesium-L-threonate?

Stejně jako u jiných forem hořčíku, je hořčík threonát spojen s jinou chemikálií, aby byl stabilní. V tomto případě je chemická látka kyselina threonová, která je metabolitem vitaminu C. Jak lze vidět z obrázku níže, jsou zapotřebí dvě molekuly kyseliny threonové k vazbě s jednou molekulou hořčíku (Mg). Hořčík v této formě pak bude převážně kyselina threonová (což je případ i jiných účinných forem hořčíku, např. citrát hořčíku, kde je velké množství kyseliny citronové).Ve srovnání s jinými formami doplňků hořčíku se hořčík L-threonát absorbuje mnohem snadněji a jediná další forma hořčíku, která je z pohledu absorpce srovnatelná, je glukonát hořečnatý.

Výhody treonátu hořčíku

Jako zdroj hořčíku má forma l-threonát všechny stejné výhody, jaké nabízejí další doplňky obsahující dostatek vstřebatelného hořčíku. Mezi ně patří kontrola zánětů, krevního tlaku, podpora fyzického výkonu, podpora různých částí imunitního systému, ochrana před osteoporózou a další.. Na horčíku L-threonát má však jedinečné vlastnosti, který jiné doplňky na bázi hořčíku nenabízejí.

Existuje velké množství výzkumů, které ukazují, že hořčík L-threonát může zvýšit množství hořčíku v mozku, což se ukázalo jako důležité pro zlepšení různých aspektů mozkových funkcí, zejména krátkodobé a dlouhodobé paměti.

Jiné hořčíkové doplňky nemají nemají schopnost podobného vlivu na funkci mozku a dokonce i glukonát hořčíku, který je absorbován s podobnou účinností jako hořčík L-threonát, nevykazuje tyto výhody, takže nejde pouze o otázku absorpce.

Schopnost této formy zlepšit hladinu hořčíku v mozku je způsobena molekulou L-threonátu, u které se prokázalo, že zlepšuje absorpci vitaminu C v tkáních a může procházet hematoencefalickou bariérou a dodat hořčík do mozku. Molekula L-threonát tedy v tomto případě slouží především jako transportér pro dopravení hořčíku do mozku pro zlepšení funkce mozku.


Shrnutí přínosů hořčíku l-treonát

L-threonát hořčíku nabízí všechny výhody, které mají jiné hořčíkové doplňky a navíc prokázal výjimečnou vstřebatelnost. Kromě těchto přínosů však má L-threonát hořčíku velmi slibné výsledky při zlepšování hladin hořčíku v mozku, což prokázalo výhody, které zahrnují zlepšení funkce paměti (ve studii zvýšil skóre o 15% pro krátkodobou paměť a 54% pro dlouhodobou paměť). Další výzkumy také vedou k předpokladům, že by tento doplněk mohl znamenat přínos pro neurologická onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, ale rozsah jeho přínosů pro tato onemocnění není dosud znám. Ve stávající podobě je to velmi bezpečný doplněk hořčíku bez vedlejších účinků jako např. Projímavé účinky u citrátu hořčíku. Navíc má oproti ostatním formám hořčíku pro tělo řadu výhod vztahujících se na zlepšení zdraví a funkce mozku.

Číst dále

Přehled oblastí působení Pycnogenolu

Aug 10, 2017 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Co je Pycnogenol? Pycnogenol je patentovaný extrakt kůry z francouzské přímořské borovice (Pinus pinaster neboli Pinus Maritima). Je standardizován tak, aby obsahoval 65-75% prokyanidinů (OPC), třídu polyfenolů a flavonoidů, podobně jako jsou ty, které se vyskytují u borůvek, vína, slupky z citrusů (hesperidin) a pravého kakaa. Prokyanidiny se metabolizují na katechin a taxifolin před dosažením krevního oběhu a dále kyseliny kofeinové (caffeic acid), kyseliny ferulové a dalších důležitých metabolitů. Pycnogenol je obvykle extrahován z borovice přímořské, ale extrakty z druhu Pinus densiflora jsou také známy podobným množstvím stejných látek a často se prodávají pod značkou Pycnogenol®. Důležité je však vyhledávat produkty od společnosti Horphag Research a jejich patentovanou...
Číst dále