Damiana (Turnera Diffusa)

28/10/2017
by Nutraday Blog

CO JE DAMIANA?

 

Damiana, též známá jako Pastala rozprostřená (Turnera diffusa) je malý aromatický keř rostoucí v různých částech severní a střední Ameriky. Obvykle roste na skalnatých stráních v suchých, slunných oblastech na jihu USA, v Mexiku a dalších částech střední a jižní Ameriky.

 

Podobně jako Turnera diffusa, i další druh známý jako Turnera aphrodisiaca, je označován jako Damiana. Damiana obsahuje několik flavonoidů včetně arbutinu s antioxidačními vlastnostmi, u nichž se má za to, že jsou odpovědné za mnoho léčebných přínosů této rostliny.

 

Tradičně byly listy Damiana využívány Mexičany a lidmi v Mayských civilizacích pro jejich afrodiziakální vlastnosti a schopnost zvýšit sexuální sílu. Kromě použití jako afrodiziaka byla tato bylina také používána k léčbě mírné deprese, úzkosti a stresu.

 

Damiana se také používá jako celkové zdravotní tonikum a pomoc při trávení. Působí také jako mírné laxativum se schopností léčit zácpu. Damiana je někdy používána k navození pocitů "high" a někteří lidé tvrdí, že má stimulační účinky podobné malým dávkám konopí.

 

O damianě se říká, že vytváří mírný euforický efekt a mayští a mexičtí lidé ji používají na zlepšení nálady po celá staletí. Je pravděpodobné, že tyto tradiční způsoby použití mají ve skutečnosti nějaký reálný základ. Používá se k léčbě různých příznaků souvisejících se stresem, jako je žaludeční nevolnost, žaludeční vředy a zklidnění nervů.