ukázat vše


View Archives

Blog

Co je Lecitin, fosfatidylcholin a fosfatidylserin?

Kvě 2, 2018 Nutraday.cz Doplňky stravy a nutraceutika
Lecitin Sójový lecitin Sojový lecitin je triglycerid odvozený ze sóji, který osbahuje mimo jiné fosfatidylcholin a fosfatidylserin.  Jedná se o označení glycerolové struktury s přípojenými dvěma mastnými kyselinami k této molekule.   Doplnění sójového lecitinu bývá nejčastěji v rozmezí 500 až 2000 mg denně. Kromě sójového lecitinu se používá také lecitin slunečnicový a vaječný, které jsou strukturálně velmi podobné, ale mívají trochu rozdílné profily obsažených fosfolipidů. Zdroje Sójový lecitin obsahuje: • fosfatidylcholin asi 30 % z celkových fosfolipidů • fosfatidylserin v množství asi 3 % celkových fosfolipidů  • fosfatidylethanolamin asi 20 % fosfolipidů • fosfatidylinositol asi 15 % fosfolipidů  • Fytoglykolipidy kolem...
Číst dále

Fucoxanthin - extrakt z mořské řasy na hubnutí a celkové zdraví

Dub 9, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Fucoxanthin je v přírodě velmi rozšířený karoten, který je obsažen zejména v extraktech z hnědých mořských řas. Získal si oblibu díky jeho působení na zrychlení metabolismu tuků a úbytek tuku v těle, bez stimulačních účinků. Ceněný je také kvůli celkovému příznivému působení na kardiovaskulární soustavu, normalizaci krevního cukru, triglyceridů a cholesterolu, a také ochraně jater.

Číst dále

MSM - Účinky, dávkování a zdroje

Dub 6, 2018 Doplňky stravy a nutraceutika

MSM je velmi populárním doplňkem stravy používaným zejména na snížení bolesti kloubů, vazů a chrupavek. Je skvělým zdrojem dostupné síry, jež je nepostradatelná pro mnoho důležitých tělesných procesů.

Číst dále

Poskytuje rostlinná strava všechny důležité živiny ?

Dub 4, 2018 Doplňky stravy a nutraceutika

Výzkumy naznačují, že strava založená na rostlinných zdrojích poskytuje některé přínosy, související zejména s civilizačními chorobami. Vegetariánské či veganské diety však mohou způsobit nedostatek některých důležitých živin, které se z čistě rostlnné stravy špatně získávají.

Číst dále

Vitamín D - Účinky a dávkování pro optimální hladinu

Bře 19, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Vitamín D je vysoce důležitý, v tucích rozpustný vitamín. Tělo jej nejčastěji vytváří ze slunečního záření, pokud je ho dostatek. Nedostatek vitamínu D3 je jedním z nejčastějších nedostatků vůbec, což je patrné s přibývající zeměpisnou šířkou a týká se též oblasti České Republiky. 

Číst dále

Spirulina - Výjimečná sladkovodní řasa - Přínosy, Dávkování, Bezpečnost

Bře 15, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Spirulina Spirulina je netoxická modrozelená řasa. Předběžné důkazy naznačují, že spirulina je pozoruhodně účinná při detoxifikaci těžkých kovů, ochraně mozku a při snižování jaterního tuku a metabolických poruch. Spirulina je modrozelená řasa. Jedná se o netoxický druh bakterií Arthrospira. Používá se často jako veganský zdroj kompletního proteinu a vitamínu B12. Obsah bílkovin u spirulíně je mezi 60-70 %, což je velmi vysoké číslo. Je také zdrojem vitamínu B12, ale dle studií má tento vitamín špatnou vstřebatelnost, není proto příliš dobrým zdrojem. Výsledky z lidských studií naznačují, že spirulina může zlepšit metabolismus lipidů a glukózy, přičemž zároveň snižuje jaterní tuk a chrání srdce. Studie na zvířatech jsou také velmi slibné, protože se ukázalo, že...
Číst dále

EGCG pomáhá proti makulární degeneraci, diabetické neuropatii a neovaskularizaci rohovky

Bře 7, 2018 Studie
Epigallokcatechin-3-galát (EGCG) inhibuje oční neovaskularizaci a vaskulární permeabilitu v lidských očních buňkách, prostřednictvím potlačení aktivace MMP-9 a VEGF Epigallokcatechin-3-galát (EGCG) je hlavní polyfenolová složka zeleného čaje (listy Camellia sinensis). EGCG je známý pro své antioxidační, protizánětlivé, antivirové a antikarcinogenní vlastnosti. Vědci nedávno identifikovali EGCG jako nový inhibitor oční angiogeneze a její vaskulární propustnost, které souvisí s častým onemocněním makulární degenerace.  Matrixové metaloproteinázy (MMP) a vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF) hrají klíčovou roli v procesech remodelace extracelulární matrice (ECM) a mikrovaskulární permeabilitě během angiogeneze.  Vědci ve studii zkoumali inhibiční...
Číst dále

Protizánětlivé účinky vitamínu K2

Bře 3, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika

Vitamín K2 kromě svých známých příznivých účinků proti škodlivému ukládání vápníku a podporu srdeční a cévní soustavy a správnému metabolismu kostí přidává také důležité protizánětlivé působení.

 

Číst dále

Moringa olejodárná (Moringa Oleifera)

Bře 1, 2018 Nutraday Doplňky stravy a nutraceutika
Moringa oleifera Moringa olejodárná je důležitá rostlina u níž předběžné důkazy naznačují, že má obdivuhodný antioxidační a protizánětlivý potenciál. Obsahuje sloučeniny, které jsou strukturálně podobné sulforafanům a při perorálním podání se zdají být účinné. Přínosy moringy olejodárné Moringa oleifera je strom, který se někdy nazývá stromem života nebo stromem zázraků, většinou díky její praktické využitelnosti, kdy jdou využít téměř veškeré části rostliny. Jedná se také o velmi odolnou plodinu, jelikož roste velice rychle, obsahuje mnoho živin a je odolná proti suchům. Moringa má velmi dobrý antioxidační potenciál, který sice izolovaně v laboratorních testech není zase tak silný, při testování v živých modelech je však naopak mnohem účinější. Má se za to, že tato...
Číst dále

Vše o Astaxanthinu

Úno 27, 2018 NUTRADAY Doplňky stravy a nutraceutika

Astaxanthin je karoten červené barvy a současně účinný antioxidant a protizánětlivý činitel, s některými unikátními vlastnostmi oproti ostatním karotenům jako je například známý beta karoten, či lutein a zeaxanthin.   

Číst dále